הפד השאיר את הריבית, אבל צמצם את הורדות הריבית השנה להורדת ריבית אחת 

הפד מעריך לא יותר מהורדת ריבית אחת עד סוף השנה | השווקים חיוביים | סיקור ממסיבת העיתונאים של פאוול | השווקים בסך הכל אהבו את הודעת הריבית, יחד עם נתונים האינפלציה שפורסמו

 

 

FacebookTwitter Whatsapp
הודעת ריבית הפד | איור: FUNDERהודעת ריבית הפד | איור: FUNDER

12/06/2024 משה מימון, מומחה שווקים פיננסיים, FUNDER

הבנק המרכזי הפדרלי בארה"ב השאיר כצפוי את הריבית ברמה הנוכחית של 5.5%. עד כאן לא היתה הפתעה.

הודעת הריבית היום היתה חשובה מאוד, שכן בכל הודעה שנייה, הפד מפרסם את התחזית הכלכלית (Summary of Economic Projection). בהודעה זו הפד מאותת על כוונתו להמשך. ההודעה היום מגיעה לאחר נתונים שלא ממש עולים בקנה אחד עם הרצון של הפד להוריד ריבית השנה. נזכיר שאת השנה התחלנו עם 6 הורדות ריבית, עברנו למצב שבו לא  יהיו הורדות ריבית, ואפילו חשש להעלאת ריבית, ולאחר מכן חזרנו ל-2-3 הורדות ריבית עד סוף השנה.

נכון לעכשיו, לפי הודעת הריבית הנוכחית, ובעיקר לאור התחזית הכלכלית, הפד הוריד מהשולחן את אפשרות העלאת הריבית, ואף את האפשרות של 3 הורדות ריבית. הוא בעצם השאיר את האפשרות של הורדת ריבית אחת בלבד. הפד גם צמצם את היקף הורדות הריבית בשנה הבאה.

סיקור מסיבת העיתונאים
פאוול מעריך שמדד ה-Core PCE יישאר סביב 2.6% השנה, 2.3% שנה הבאה, ו-2.0% שנה לאחר מכן. פאוול אומר שיש חוסר ודאות, ועדיין מוקדם להוריד ריבית, כל עוד אין מספיק בטחון שהריבית תרד ל-2%. נכון לעכשיו הנתונים לא מראים זאת, למרות הנתונים האחרונים, שנמצאים בכיוון הנכון. נדרש עדיין חיזוק נוסף בנתונים כדי שהפד יהיה בטוח שהכיוון נכון.

פאוול אמר שאם הירידה באינפלציה תאיץ, הפד ערוך להגיב בהתאם.

בתגובה לשאלה, לגבי נתוני האינפלציה, אמר פאוול שלדעתו אין כוונה להוריד ריבית עד שהפד יקבל בטחון שהאינפלציה מתקרבת ל-2%. למרות שהתחזית הנוכחית מעריכה שהאינפלציה כמעט ולא תעלה עד סוף השנה.

התחזית הכלכלית מתארת בין 1-2 הורדות ריבית, והשאלה היתה האם עוד נתון אחד או שניים יאפשרו מבחינת הפד להוריד ריבית בספטמבר. פאוול השיב שחברי הוועדה לא מוכנים להתחייב לנתיב מסוים להורדת הריבית, ותוואי הורדת הריבית עדיין יהיה תלוי נתונים. הפד לא משדר מסר חזק לגבי תוואי הריבית, אלא, כאמור כתלות בנתונים. נתוני אינפלציה יסייעו, לאו דווקא מספר כזה או אחר, אלא מכלול הנתונים שאמורים להצביע שהאינפלציה זזה באופן "משמעותי" (Substantially) לכיוון ה-2%.

האם הנתונים של היום שינו את הערכות הפד? אמר פאוול שחברי הוועדה יכולים לעדכן את ההערכות שלהם, בהתאם לנתונים. עובדתית זה כמעט לא שינה את הדברים, אבל התחזית הכלכלית כוללת את הנתונים שהתפרסמו היום.

אינפלציה בארה״ב | Photo-Dabisik-Dreamstime.com

המדדים מוסיפים לעודד את המשקיעים – מדד נמוך מהצפי

משה מימון, מומחה שווקים פיננסיים, FUNDER
11/07/2024